Get Adobe Flash player

TRT1 Güvenli İskele Haberi

 

Güvenli İskele İskelede Güvenlik Projesi Seminerleri-Kahramanmaraş

“GÜVENLİ İSKELE, İSKELEDE GÜVENLİK EĞİTİM PROJESİ” 02.12.2014

- İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı Gerim: - "Avrupa Birliği ülkelerinin ortalamasına göre yaklaşık iki kat daha fazla kaza oranlarıyla karşı karşıyayız"

KAHRAMANMARAŞ (AA) -  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim, "En büyük ölümlü kazaların olduğu sektörlerden birisi inşaat sektörü. Türkiye'de bunların başında geliyor" dedi.

Gerim, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından bir otelde düzenlenen "Güvenli İskele, İskelede Güvenlik Eğitim Projesi" seminerinde yaptığı konuşmada, Türkiye'de yaşanan iş kazası sayısının, Avrupa Birliği'ne üye ülkelere oranla iki katı daha fazla olduğunu bildirdi.

Ölümlü iş kazalarının yüzde 43'ünün inşaatlarda yüksekten düşme sonucu meydana geldiğine dikkati çeken Gerim, amaçlarının bu oranları aşağıya çekmek olduğunu dile getirip şunları kaydetti: 

"2002'ye göre kıyasladığımız da işçi sayısında yüzde 151'lik, işyeri sayısın da ise yüzde 14'lük bir artış gerçekleşmiş durumda. Kayıt dışı istihdam oranı ise yüzde 36'lara inmiş durumda. Bu rakam 2007'de yüzde 50 civarındaydı. İş kazası oranlarına baktığımızda ise 2002 ile 2012 yıllarını mukayese ettiğimizde, SGK verilerine göre 100 bin işçide karşılaştığımız kazalarda yüzde 25'lik bir azalma görülmekte. 100 bin işçideki ölüm oranı ise 2012'de 6,2 olarak gerçekleşti. Halen bu durumda bile Avrupa Birliği ülkelerinin ortalamasına göre yaklaşık iki kat daha fazla kaza oranlarıyla karşı karşıyayız."

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Genel Sekreteri Necati Ersoy ise Türkiye'nin iskele konusunda sınıfta kalmış bir ülke olduğunu ve bunu da üzülerek söylediğini belirtti. İnşaat sektöründe 50-60 liraya mesleki yeterlilik belgesi satın alındığını ileri süren Ersoy, bunun da faciayla sonuçlandığını bildirdi. Sürekli mesleki eğitimi gerekliliğinden bahsederken merdiven altının da biran önce halledilmesi gerektiğine dikkati çeken Ersoy, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bazı işverenlerimiz eğitime girmiş gibi işçilere belge alıyorlar. Deve kuşu misali kafalarını kuma gömüyorlar. Çünkü aldıkları hiçbir eğitime dayanmayan belgeler yarın bir gün ya bir işçinin ölümüne neden oluyor, yada bir işçinin sakat kalmasına sebep oluyor. 50-60 liraya eğitim belgesi satın alıyorlar. Ucuza geliyor, hoşlarına gidiyor. İşlerine de geliyor, müfettişler gelince de onlara bu belgeyi gösteriyorlar." 

Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ali Yüce'in de birer konuşma yaptığı seminerde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türk Standartları Enstitüsü (TSE), Almanya İnşaat İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları Sigortası (BG BAU), İNTES uzmanları ve çeşitli şirketlerden katılan eğitmenler sektör temsilcilerine kazaları önleyici tedbirleri anlattı.
Kaynak:http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/Kahramanmaras-Haberleri/guvenli-iskele-iskelede-guvenlik-egitim-proje_17889

KAHRAMANMARAŞ’TA GÜVENLİ İSKELE, İSKELEDE GÜVENLİK EĞİTİM PROJESİ SEMİNERİ YAPILDI

 3 Aralık 2014 Çarşamba

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü'nce başlatılan, ‘Güvenli İskele, İskelede Güvenlik Eğitim Projesi’ seminerlerinin ikincisi Kahramanmaraş’ta Vali Mustafa Güvençer’in de katılımıyla 02.12.2014 Salı günü gerçekleştirildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Türk Standartları Enstitüsü (TSE), Almanya İnşaat İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları Sigortası (BG BAU), İNTES uzmanları ve çeşitli şirketlerden katılan eğitmenler sektör temsilcilerine kazaları önleyici tedbirlerini anlattı.

Güvenli İskele, İskelede Güvenlik Eğitim Projesi Seminerine Vali Mustafa Hakan Güvençer, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ali Yüce ve inşaat firmaları yetkilileri katıldılar. 
Kaynak:http://ksuhaber.blogspot.com.tr/2014/12/kahramanmarasta-guvenli-iskele-iskelede.html

 

Güvenli İskele İskelede Güvenlik Projesi Seminerleri-Gaziantep
01.12.2014

GAZİANTEP’TE İŞÇİ GÜVENLİĞİ SEMİNERİ

IHA
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Güvenli İskele, İskelede Güvenlik eğitim Projesi’ni hayata geçirdi.

Proje kapsamında Gaziantep’te müteahhitlere, işadamlarına, sivil toplum kuruluşu temsilcilerine ve inşaat sektörü çalışanlarına bilgi verildi. Projeye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türk Standartları Enstitüsü (TSE), Almanya İnşaat İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları Sigortası (BG BAU), Mesa, Perı, Layher şirketleri ve Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) destek veriyor.

Çalışmaların ilk ayağında Gaziantep’teki sektör temsilcilerine seminer verildi. Seminere, projeye ortak olan ve destek veren kurum ile kuruluşların temsilcileri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim, İNTES Genel Sekreteri Necati Ersoy, Gaziantep Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Siraç Ekin, Gaziantep Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Rıdvan Köksüzer katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını Gaziantep Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Siraç Ekin yaptı. Ekin konuşmasında, “Ülkemizde yapı sektöründe bu tür kazaların sıklıkla olduğu bilinmektedir. Oysa günümüzde bilimsel ve teknolojik gelişmelerin yarattığı olanaklar kullanılarak işyerindeki tehlike ve risklerin giderilmesi mümkün olup iş kazalarının önüne geçilebilecektir. Bu amaçla yapılan bu çalışma bakanlığımızın önem verdiği iş kazalarının yaşanmaması için gösterilen hassasiyetin bir göstergesidir” dedi.

Gaziantep Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Rıdvan Köksüzer ise,”Mevzuatta da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ahşap iskeleler ile ilgili mevzuatıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın mevzuatı arasında da bir fark var. Orada ahşap iskeleler literatürde yer alıyor fakat Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın literatüründe ahşap iskele diye bir şey yok” dedi.

İNTES Genel Sekreteri Necati Ersoy da, “Cezalandırılan her zaman biz işvereniz ama tek suçlu biz miyiz buna gerçekten ciddi olarak eğilmemiz gerekiyor. Aslına bakarsanız kazaya uğrayan bizim işyerimiz ve işçimiz. Sonuçta o işçiye biz emek sarf ediyoruz ve her kazada içimiz yanıyor çünkü bizim de çocuğumuz var. Biz de sonuçta aile babasıyız. Her platformda bu işverenler adına, müteahhitler adına tekrarlanıyor. Bu nedenle bu mesleğin ciddi mensupları buradan yara alıyor. Bu mesleğe yıllarını harcamış insanlar var, sermaye koymuşlar. Mühendisliklerini, ömürlerini koymuşlar. Bir çırpıda bütün bu emeklerinin heba olması gerçekten ağır bir sonuç” şeklinde konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim de şunları söyledi: “Türkiye’de bir şeyleri değiştirmek adına hep birlikte gayret ediyoruz çünkü Türkiye büyüyor ve gelişiyor. Son yıllarda çok önemli adımlar atıldı. Ekonomik anlamda gelişmiş 20 ülke arasına girdik ama iş kazalarında yaşadığımız sorunlar maalesef 20 ülkenin yaşadığı duruma maalesef bizi daha ulaştıramadı. Genel anlamda istatistiklere baktığımızda 2002 yılıyla mukayese ettiğimizde, 2012 yılına kadar neler değişti diye baktığımızda, işçi sayısında yüzde 151’e varan artış var. İşyeri sayısında yüzde 14’lük bir artış gerçekleşmiş durumda. Biliyorsunuz yine kayıt dışı istihdamla ilgili bir program hazırlanıyor. Hükümetimiz ilgili kurumla ortak çalışarak kayıt dışıyla mücadele ediyor ve kayıt dışıyla ilgili önemli bir başarı elde edildi. Yüzde 36’lık bir orana indirildi. Bu oran 2007 yılında yüzde 50 civarındaydı. Bu da çok önemli noktalara gelmiş durumda. İş kazası oranlarına baktığımızda 2002 ile 2012 yıllarını mukayese ettiğimizde SGK verilerine göre 100 bin işçide karşılaştığımız kazalarda yüzde 25’lik bir azalma görülmekte. 100 işçideki ölüm oranı diğer ülkelerle daha iyi mukayese yapılabilmesi açısından böyle ifade ediliyor. 2012 yılında 6.2’ydi. Bu rakam Avrupa Birliğinin iki katı oranında daha yüksek. Yani Avrupa Birliği ülkelerinin ortalamasına göre iki kat daha olumsuz bir manzarayla karşı karşıyayız. Bu rakam 2012 yılı öncesi 10 -15’ler civarında seyrediyordu. 2014 yılında yaşadığımız son kazalarla birlikte bu acı bir şekilde rakamlara yansıyacak. Ama şu da bir gerçek ki iyileşmeler doğrudan aşağı, tek bir çizgiyle ifade etmek mümkün değil. Bazı dalgalanmalar olması doğal. Bu süreci kısa zamanda atlatarak yine bu oranları daha aşağılara çekebileceğimize inanıyoruz” dedi.

PROJEDE DİKKAT ÇEKEN NOKTALAR NELER?

Çalışma hayatının olmazsa olmazlarından olan iş sağlığı ve güvenliği (İSG) konusu, diğer sektörlerde olduğu gibi yapı sektöründe de büyük bir önem teşkil ediyor. Çalışma şartları bakımından içerisinde birçok tehlikeyi ve riski barındıran sektör, meydana gelen iş kazası sayıları ve bu kazalar sonucu oluşan kayıp incelendiğinde tüm sektörler içerisinde ilk sıralarda yer aldığı görülüyor. Son yıllara ait iş kazaları dikkate alındığında; 2010 yılında meydana gelen iş kazaları sonucu 1454 ölümün 475’inin, 2011 yılına ait 1710 ölümün 570’inin ve 2012 yılına ait 745 ölümün 256’sının yapı sektöründe gerçekleştiğini ve meydana gelen her 3 ölümden 1’inin yapı sektöründe olduğunu gösteriyor. Yapı sektöründe gerçekleştirilen işlerin sürekli değişkenlik göstermesi, çalışma ortamının zemin seviyesinden yukarıda veya aşağıda olabilmesi, aynı anda birçok farklı iş yapılması ve çalışma yöntemleri ile kullanılan ekipman ve malzemelerin çok çeşitli olması sektörü diğer sektörlerden ayırmakta, meydana gelebilecek iş kazalarının ağır sonuçlu olmasına neden olmakta ve dolayısıyla yapı sektörünü iş sağlığı ve güvenli açısından çok daha riskli hale getiriyor.

Yapı sektöründe yapılan faaliyetler ve bu faaliyetler neticesinde yaşanan kaza incelendiğinde çalışanların sağlık ve güvenliğine karşı en büyük tehdidi yüksekte yapılan çalışmaların oluşturduğu görülüyor. Kullanılan ekipmanların temini, kurulumu, montajı ve sökümü sırasında yapılan hata ve eksiklikler, çalışma sırasında ekipmanlar üzerinde yapılan değişiklikler, yüksekte yapılan işlerin gözetiminin yapılmaması ya da yetersiz olması, yanlış korunma yöntemlerine başvurulması, çalışmaya uygun ekipmanın bulunmaması, yüksekte çalışma ile ilgili eğitim alınmamış olması gibi nedenlerden dolayı çalışanlar yüksekten düşme riski ile sık sık karşı karşıya geliyor. Bununla birlikte, yapılan araştırmalarda iskeleden düşme şeklindeki kazaların yüksekten düşme kazaları arasında ilk sıralarda yer aldığı görülüyor.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, ölümlü iş kazaları açısından ilk sırada yer alan yapı sektöründe yüksekte yapılan çalışmaların önemli bir kısmını oluşturan cephe iskelelerinin güvenlik şartlarına uygun olmamasından kaynaklı iş kazalarının önlenebilmesi amacıyla Güvenli İskele, İskelede Güvenlik Projesi’ni yürütmeye başladı.

Projenin ilk etabında Almanya’da Güvenli İskele Projesi yürütmüş olan BG BAU Kurumu ziyaret edilerek, proje hakkında teorik ve uygulamalı bilgi edinilerek ve bu bilgiler Türkiye’deki çalışma hayatı ve mevzuatı göz önünde bulundurularak proje yol haritası belirlendi. Bu kapsamda İskele üretiminin standartlara uygunluğunun saptanabilmesi için Türk Standartları Enstitüsü ile çalışmalar başlatıldı. Ayrıca, konu ile yakından alakalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile de çalışmalar yürütülüyor.

Güvenli İskele, İskelede Güvenlik Projesi 2014 etabında Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana ve Mersin’de 01-05 Aralık 2014 tarihleri arasında bilgilendirme seminerleri düzenlenecek. 2015 ve 2016 yıllarında da bilgilendirme seminerlerinin diğer illerde yaygınlaştırılması ve saha ziyaretleri yapılarak yerinde denetim ve rehberlik hizmetleri verilmesi planlanıyor.

Kaynak:http://www.milliyet.com.tr/gaziantep-te-isci-guvenligi-semineri-gaziantep-yerelhaber-500688/

 

Güvenli İskele İskelede Güvenlik Projesi Seminerleri-Mersin

İSTANBUL’DA İŞ GÜVENLİĞİNE UYMAYAN 1700 İŞ YERİ KAPATILDI

IHA
İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim, bu yıl özellikle İstanbul'da yaşanan ölümlü kazalardan sonra denetimlerin sıklaştırılarak artırıldığını belirterek, "Uygunsuz koşullar, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine uyulmaması nedeniyle denetimler sonucunda bin 700 iş verenin iş yeri kapatıldı. Oralarda da dikkat çeken en önemli konu iskelelerdi" dedi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü işbirliğinde ‘Güvenli İskele, İskelede Güvenlik Projesi’ kapsamında cephe iskelesi kurulum, kullanım ve sökümü, iş güvenliği koşullarını kapsayan bilgilendirme semineri gerçekleştirildi. Mersin HiltonSA Otel’de gerçekleşen seminere, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim, Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tayyar Şen, MTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nuh Yükselgüngör, Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü (İŞKUR) Mustafa Kutlu ve sektör temsilcileri katıldı. Seminer öncesi konuşan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı Nuh Yükselgüngör, böyle hassas bir konunun ele alınmasının önemli olduğunu söyledi. Bu konuda eksiklerin çok olduğunu belirten Yükselgüngör, "Ama böylesi bilgi veren eğitim toplantıları, tüm sektörlerimizin arzu edilen güvenlik kalitesine gelmesini sağlayacaktır. MTSO olarak önce insan diyoruz. Bundan dolayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürlüğümüzün öncülüğünde geliştirilen ’Güvenli İskele, İskelede Güvenlik Projesi’ni gönülden destekliyoruz" şeklinde konuştu.

"TEDBİRLİ ADIMLARIMIZI GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE ATMAMIZ GEREKİYOR"

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim ise bu projeyi tüm Türkiye’ye yayacaklarını söyledi. Dünyada teknolojinin hızlı bir şekilde geliştiğini söyleyen Gerim, "Eski alışkanlıklar değişiyor. Özellikle inşaat sektöründe alışageldiğimiz o düşük katlı binalar yerine yüksek katlı binalar kentlerimizde hızlı bir şekilde yer alıyor. Kentsel dönüşüm çalışmalarıyla önümüzdeki süreçte hızlı bir şekilde hayata geçecek önemli projelerden bir tanesi. Tabi bu değişim ve dönüşümün hızlı bir şekilde gerçekleşmesi de toplum tarafından önemli bir beklenti halinde. Hızlı olarak yapılacak çalışmaların da iyi planlanamaması durumunda çok olumsuz sonuçlarla karşı karşıya gelebileceğimizi bilmemiz gerekiyor. Tedbirli adımlarımızı güvenli bir şekilde atmamız gerekiyor. Planlamalarımızı iyi bir şekilde yapmak zorundayız. Daha projeler çizilirken, daha tasarlama aşamasında iş güvenliği tedbirlerini de çalışmalarımızın en önemli noktası olarak görmeliyiz. Genel anlamda bakıldığında geçmiş yıllarla karşılaştırma yapıldığında çalışan sayısı halen artmakta olduğu, işveren sayısı da buna paralel olarak arttığını görüyoruz. İş kazalarının düşme seyrinde olduğunu görüyoruz ancak arzu ettiğimiz rakamlar değil tabi ki" diye konuştu.

"İSTANBUL’DA BU YIL İŞ GÜVENLİĞİNE UYMAYAN BİN 700 İŞ YERİ KAPATILDI"

Toplum olarak iş kazalarının iyileştirilmesi için bir şeyler yapılması gerektiğini vurgulayan Gerim, "Çünkü bu can kayıplarının kabul edilebilir olmadığını hepimiz biliyoruz. En son madenlerde yaşadığımız, inşaatlarda yaşadığımız kazalar. Bu sektörlerin çok tehlikeli olduğunu biliyoruz. Biz de bu anlamda bu sektörlere yönelik neler yapabileceğimiz konusunda hareket etmeye çalışıyoruz. 1850 yıllardan itibaren başlayan bir iş sağlığı güvenliği düzenlemeleri görülüyor ancak 2003 yılı itibariyle hızlanan bir iş sağlığı güvenlik kültürü noktasında çalışmalar var. İnşaatlarda yaşanan kazaların yüzde 43’ünün yüksekten düşme nedenli olduğu ortaya konmuş durumda. Bunun da yüzde 25’inin cephe iskeleleriyle ilgili yanlış kullanımdan kaynaklanan ölümlerle karşılaşıyorsunuz. Bu yıl özellikle İstanbul’da yaşanan ölümlü kazalardan sonra denetimler hızlı bir şekilde arttı. Bu denetimler sonucunda bin 700 iş verenin, iş yeri uygunsuz koşullar, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine uymaması nedeniyle kapatıldı. Orada da dikkat çeken en önemli konu iskelelerdi" ifadelerini kullandı.

İş kazalarının azalmasının engelli vatandaşların sayısına da etki yapacağını kaydeden Gerim, "Engelli vatandaşlarımızın artışındaki sayının da iş kazalarıyla değerlendirilmesi gerekir diye düşünüyorum. Çünkü bazı iş kazaları vatandaşlarımızı engelli hale de dönüştürebiliyor. Yani iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri uyulduğunda bu anlamda da önemli bir katkı yapabileceğimizi düşünüyorum. İş kazaları sonrası ortaya çıkabilecek engel nedenlerini bu sayede önlemiş oluruz" dedi.

Konuşmaların ardından cephe iskelesi kurulum, kullanım ve sökümü, iş güvenliği koşulları konusunda bilgilendirme yapıldı.

Kaynak:http://www.milliyet.com.tr/istanbul-da-is-guvenligine-uymayan-bin-mersin-yerelhaber-508059/

 

 

 

Güvenli İskele İskelede Güvenlik Projesi Seminerleri-Bursa

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğümüzce “Güvenli İskele, İskelede Güvenlik Projesi” kapsamında Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde 09.01.2015 tarihinde bilgilendirme semineri yapılmıştır.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik, Bursa Valisi Sayın Münir Karaloğlu, Ak Parti Bursa Milletvekili Sayın Tülin Erkal Kara, Genel Müdürümüz Sayın Kasım Özer ve Almanya İnşaat Meslek Sandığı Temsilcisi Sayın Karl Heinz Noetel’in teşrifleriyle gerçekleştirilen seminere, kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yöneticileri ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı olan işverenlerin yoğun bir şekilde katılım gösterdiği görülmüştür.


Projenin hayata geçirilmesiyle birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Türk Standartları Enstitüsü tarafından ortaklaşa yürütülen çalışmalar sonucunda yapı sektöründe yaşanan iş kazalarının önlenmesini hedeflemektedir. 


Seminer programı kapsamında; cephe iskeleleri ile ilgili mevzuat ve standartlar, denetim ve idari yaptırımlar, cephe iskelelerinin üretimi ve belgelendirilme süreçleri, kurulum ve söküm aşamalarında güvenli çalışma yöntemleri, mesleki eğitim ve maliyet analizi konularında bilgilendirme yapılmıştır.

İskelelerde yüksekten düşme sebebiyle yaşanan is kazalarının önlenmesi, standartlara uygun iskelelerin üretilmesi, iskele kurulumu, kullanımı ve sökümü aşamalarında güvenli çalışmanın sürdürülebilmesi ve standartlara uygun iskelelerin temin edilmesinin önemi ve gerekliliğinin vurgulanması ve tüm taraflarda farkındalığın arttırılması için 2015 yılında diğer illerimizde de bilgilendirme seminerleri düzenlenecektir.


Güvenli İskele İskelede Güvenlik Projesi Seminerleri-Eskişehir ve Kayseri

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar işbirliğinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğümüz tarafından yürütülmekte olan “Güvenli İskele, İskelede Güvenlik Projesi” kapsamında düzenlenen bilgilendirme seminerleri sırasıyla Eskişehir ve Kayseri illerinde düzenlenmiştir. 6 Mart 2015 tarihinde Eskişehir’de düzenlenen seminer Eskişehir Ticaret Odası (ETO), 9 Mart 2015 tarihinde Kayseri’de düzenlenen seminer ise Kayseri Ticaret Odası(KTO) ev sahipliğinde gerçekleştirilmiştir. Eskişehir’de düzenlenen seminere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Serhat AYRIM, Eskişehir Milletvekili Sayın Salih KOCA, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Sayın Kasım ÖZER, ETO Başkanı Sayın Metin GÜLER; Kayseri’deki seminere ise İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı Sayın İsmail GERİM, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Sayın Mahmut HİÇYILMAZ teşrif etmişlerdir. Seminerlere inşaat sektöründe faaliyet gösteren firma temsilcilerinin yoğun şekilde katılım gösterdikleri görülmüştür.


Eskişehir ilinde düzenlenen seminerde konuşan İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Sayın Kasım Özer, proje kapsamında cephe iskelelerin standartlara uygun olarak üretiminin yapılacağını bu sayede iskeleden düşme neticesinde oluşan ölümlerin sona ereceğini belirtmiştir. İş kazalarının tedbirsizlik ve önlem almamaktan kaynaklandığını belirten Özer, alınacaklar tedbirler sayesinde iş kazalarının yüzde 98 oranında azalabildiğini, meslek hastalıklarının ise yüzde 100 önlenebildiğini ifade etmiştir.


ETO Başkanı Metin Güler ise iş kazalarının gerekli önlemleri almamaktan kaynaklandığını belirterek hiç kaza yaşanmayacağı düşünülerek, tedbir elden bırakılınca, olanın öncelikle cana olduğunu ifade etmiştir. Çalışanların güvenliği her şeyden önce gelmesi gerektiğini belirten Güler, Güvenli İskele Projesi sayesinde inşaatlarda yüksekten düşme nedeniyle ölümlerin azalacağını ifade etmiştir.Kayseri’de düzenlenen seminerde konuşan İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı Sayın İsmail Gerim, özellikle inşaatlarda yüksekten düşmeden kaynaklı iş kazalarının yoğun bir şekilde yaşandığını, yüksekten düşme kazalarının detaylarına bakıldığında genelde cephe iskelelerinden düşmelerin iş kazalarına yol açtığını söylemiştir. Standartlara uygun iskele kullanımında çok ciddi eksikliklerin olduğunun tespit edildiğini belirten Gerim, bilgilendirme seminerlerinde işverenlere, müteahhitlere, şantiye şeflerine iskelenin hangi standartlarda olması gerektiği, iskeleleri kimlerin kurması gerektiği ve bundan ne gibi denetim ve cezai işlemler uygulanacağı ile ilgili bilgiler verileceği belirtmiştir.


Gerekli tedbirleri alarak ölümlü kazaların önüne geçmek için bu tür toplantıları ve projeleri önemsediklerini belirten Kayseri Ticaret Odası Başkanı Sayın Mahmut Hiçyılmaz ise, “Özellikle dış cephe yapı iskelelerinden düşerek yaşamını yitiren çalışanlarımızın sayılarının yüksek olması dış cephe iskele sisteminde daha dikkatli olunması gerektiğini gözler önüne koyuyor" diye konuşmuştur.


Yürütülen “Güvenli İskele, İskelede Güvenlik Projesi”  ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türk Standartları Enstitüsü ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından ortaklaşa yürütülen çalışmalar sonucunda öncelikli olarak yapı sektöründe yaşanan yüksekten düşme sebebiyle oluşan iş kazalarının önlenmesi hedeflenmektedir.

Gün boyu süren seminer programları kapsamında; inşaatlarda denetim ve idari yaptırımlar, cephe iskeleleri ile ilgili mevzuat ve standartlar, cephe iskelelerinin üretimi ve belgelendirme süreçleri, kurulum ve söküm aşamalarında güvenli çalışma yöntemleri, mesleki eğitim ve maliyet analizi konularında uzmanlar tarafından sunumlar gerçekleştirilmektedir.

Cephe iskelelerinde yüksekten düşme sebebiyle yaşanan iş kazalarının önlenebilmesi, iskelelerin standartlara uygun şekilde üretilmesi, iskele çalışmalarında gerek kurulum gerekse kullanım ve söküm aşamalarında güvenli çalışma yöntemlerinin uygulanması için 2014 yılında Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana ve Mersin illerinde; 2015 yılı itibariyle ise Bursa, Eskişehir ve Kayseri illerinde düzenlenen bilgilendirme seminerleri TOBB işbirliğinde diğer illerimizde de düzenlenmeye devam edecektir.

 

Güvenli İskele İskelede Güvenlik Projesi Seminerleri-Konya

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen “Güvenli İskele, İskelede Güvenlik Projesi” kapsamında düzenlenen seminerlere Konya Ticaret Odası ev sahipliğinde devam edildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Serhat Ayrım, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Sayın Kasım Özer, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Genel Sekreteri Sayın Necati Ersoy ve Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Murat Çankırlı’nın açılış konuşmaları ile başlayan seminere inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalar katıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Serhat Ayrım iş kazalarının ülkenin lokomotif sektörlerinden bir olarak gösterilen inşaat sektörünün, gelişmekte olan ülkelerin ortak sorunlarından biri haline geldiğini ifade ederek şunları söyledi: “30 Haziran 2012 tarihinde, 36 yönetmelikle ve 6 resmi gazetede yayınlanan 6331 sayılı ölümlü iş kazaları konulu yapı sektörü çerçevesinde imzalanan protokolde eğitim seminerleri hazırlanmıştır. İş kazaları sonucunda iş yerlerine ceza yaptırımı yerine bilgilendirme tedbirleri alınmıştır. Ancak ölümlü kazalarda idari tedbir uygulanmaktadır. 2015 yılında 3500 tehdit odaklı iş yerleri teftiş etmeyi planlıyoruz. Bu toplantılara Bakanlık olarak önem vermekteyiz. Seminerlerle iş kazalarını yüzde yüz önlemek mümkün. Seminerlerimizi, 2015- 2016 yılında 16 şehirde yapmayı planlıyoruz.”

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Sayın Kasım Özer ise “Bu iş sağlığı ve güvenliği kampanyası insani yönü ağırlıklı olan bir kampanyadır. Dünyanın her yerinde en tehlikeli sektörü olan inşaat sektöründe verilen istatistiklere göre inşalar yüksekten düşerek hayatlarını kaybediyorlar. Bunu önlemek adına mesleki yeterlilik belgesini zorunlu hale getirdik. Artık ‘Hiçbir şey yapamazsan inşaatta amele olursun!’ dönemi bitecek. Eğitim ve altyapı bilgisi olmadan insanları inşaatta çalışmaya zorluyoruz. Bu meslek gelişi güzel yapılan bir iş değildir. İş sağlığı ve güvenliği maliyet gerektirir diye yaptırımdan kaçmak, küçük hesaplarla büyük zararlarla sonuçlar doğurabilmektedir. Verilen bu eğitimlerin amacı, sektördekilerin aklında keşkelerin yer etmemesini sağlamaktır. Keşke demeden önce neler yapabiliriz diye önlemler almalıyız.” dedi.

Seminerin sonunda katılımcıların konuyla ilgili soruları cevaplandırıldı.

Güvenli İskele İskelede Güvenlik Projesi Seminerleri-Muğla

İş Kazalarının Yüzde 33’ü İnşaatlarda

İnşaatlarda iskele kurulumu ve iş kazalarının önlenmesine yönelik düzenlenen seminerde, iş kazalarının yüzde 33’ünün inşaat sektöründe meydana geldiği açıklandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin ortaklaşa yürüttükleri ‘Güvenle İskele, İskelede Güvenlik Projesi’ eğitim seminerinin 5’inci adımı Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) ev sahipliğinde yapıldı. MUTSO toplantı salonunda yapılan seminerde, cephe iskelesi kurulumu, ülkemizde cephe iskeleleri ile ilgili mevzuat ve standartlar, cephe iskelelerini ürün ve belgelendirilmesi ile muayene ve gözetim cephe iskele projesi ne zaman verilir, yüksekte yapılan çalışmalarda kişisel koruyucu donanımların önemi, cephe iskelelerini kim(ler) kurmalıdır? Cephe iskelelerinin kurulum ve söküm aşamalarında güvenli çalışma yöntemleri, yüksekte yapılan çalışmalarda kişisel koruyucu donanımların önemi gibi konular ele salındı.

Toplantının açılışında konuşan Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Başkanı Bülent Karakuş, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından ortaklaşa düzenlenen iş kazalarının önlenmesi ve iş kazaları sonucu meydana gelen ölümlerin önüne geçilmesini amaçlayan bu seminerler bu alanda farkındalık yaratacaktır. 2015 yılında 15 ilde yapılacak olan ‘Güvenli iskele’ seminerlerinin beşincisi Muğla’da yapılıyor. Odamızın özellikle inşaat meslek komitesini ilgilendiren bir konu fakat bunun dışında resmi kurumlarımızın inşaat mühendisleri de bu konuda bilgi sahibi olmak durumunda. Çünkü önümüzdeki günlerde bu sektör ile ilgili birçok kanuni düzenlemeler karşımıza çıkacak ve standartlar ölçüsünde iskele kurma konusunda zorunluluk ortaya çıkacak. Bu da iş kazalarının önlenmesi açısından önemli” dedi.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim ise güvenli iskele kurulumu ile ilgili mevzuatlar ve iş kazaları hakkında bilgi verdi. Gerimi, “İş kazalarının her geçen gün gündemimizde daha fazla yer aldığı, özellikle madenlerde ve İstanbul’da yaşanan asansör faciası bu tür eğitim seminerlerinin daha çok yapılmasına vesile oldu. İş sağlığı ve güvenliği bu tür kazaların her geçen gün toplum içinde farkındalığı arttırıyor. Bu iş kazalarının nasıl önleneceğine ilişkin çalışma elimizde mevcut. Türkiye’de ilk defa 2012 yılı içerisinde müstakil iş sağlığı ve güvenliği kanunu yayınlandı.

Genelde iş kazalarına baktığımızda maden, inşaat sektöründe ve metal sektöründe kazaların yoğun bir şekilde olduğu görülüyor. İnşaat sektörü maalesef bu kazaların yüzde 33’ünü teşkil ediyor. Yine bu kazaların da önemli bir kısmı yüksekten düşme ile ilgili. Yani ölümlü kazaların yaklaşık yüzde 40’ı yüksekten düşe olarak gerçekleşiyor. Yüksekten düşmelerin yüzde 25’i de cephe iskelelerinden düşme olarak meydana gelen ölümler. Elimizde bu konuda yönetmelikler var, standartlar var ama uygulamada bunu yapan iskeleyi üreten firmaların henüz belgelendirilemediğini gördük. TSE bu konuda çalışmasını yaptı ve şu anda 50’ye yakın firma standartlara uygun iskele üretimi için müracaatlarını yaptılar” dedi

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/Mugla-Haberleri/is-kazalarinin-yuzde-33-u-insaatlarda_79716

Güvenli İskele İskelede Güvenlik Projesi Seminerleri-Samsun

"Güvenli İskele, İskelede Güvenlik"

Samsun TSO ev sahipliğinde inşaat sektöründe iş kazalarının önlenmesine yönelik düzenlenen, “Güvenli İskele, İskelede Güvenlik Projesi” büyük bir katılımla gerçekleşti.

Samsun TSO ev sahipliğinde inşaat sektöründe iş kazalarının önlenmesine yönelik düzenlenen, “Güvenli İskele, İskelede Güvenlik Projesi” büyük bir katılımla gerçekleşti. Seminerde konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim, Türkiye’deki iş kazası oranlarının 100 binde 12-14 civarında seyrettiğini, bunun 3’te 1’inin inşaat sektöründe yaşandığını, inşaat sektöründeki kazaların yüzde 40’ının yüksekten düşme kaynaklı olduğunu ve ülkede standartlara uygun iskele kullanılmadığını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nca (STSO) ortaklaşa inşaat sektöründe iş kazalarının önlenmesine yönelik “Güvenli İskele, İskelede Güvenlik Projesi” eğitim semineri düzenlendi. Anemon Otel’de düzenlenen seminere Vali Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim, Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Akyüz, İŞKUR İl Müdürü Hasan Kılıçaslan, TSO üyeleri ve işverenler katıldı.

İş kazalarının altında ihmal var

Seminerin açılışında konuşan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Akyüz, Türkiye’de yaşanan iş kazalarını önlemeye yönelik yapılan çalışmaların önemine vurgu yaparak, “Biz de Oda olarak iş hayatında güvenlik konusunu düzenleyen 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa ilişkin pek çok kez bilgilendirme toplantısı düzenledik. Bugün yine bu bağlamda ancak daha spesifik bir konu üzerine toplanmış bulunuyoruz. Türkiye’de her 6 dakikada bir iş kazası yaşanıyor, her 15 saniyede bir işçi hayatını kaybediyor. İş kazalarının büyük çoğunluğunun, üçte birinin inşaat sektöründe gerçekleştiğini biliyoruz. Yine bunların büyük bir kısmı da iskele kullanımıyla gerçekleştirilen iş kollarında meydana geliyor. Bu hem can kaybı, hem de iş kaybı demektir. Bakanlığımızın “tedbir alın! İş kazası diye bir şey yoktur” sloganıyla yapmış olduğu çalışmaları takdirle karşılıyorum. Zira iş kazası haberlerinin hemen hepsinin altından ihmal çıkıyor. Ülkemizde konuya ilişkin yasal düzenlemeler var. Ancak uygulamada eksiklerimizin olduğunun farkındayız. Bu nedenle önce konuya bakış açımızın değişmesi gerek. İskelede iş yapan personel adeta cambazlık yapıyor. Doğru uygulama ve gerekli tedbirlerin alınması hem can kaybının hem de ekonomik kayıpların önüne geçecektir. Aslından bu bir kazan kazan anlayışıdır. Az önce ifade ettiğim gibi bugün iş güvenliği konusuna ilişkin oldukça önemli bir eğitimle sizlerle beraberiz. İş kazalarının en büyük yüzdesine sahip inşaat sektörüne ilişkin iskele kullanımıyla ilgili tam gün eğitim gerçekleştireceğiz. Bu projenin iş kazalarının önlenmesine ilişkin önemli kazanımlar getireceğine inanıyorum” dedi.

Türkiye’de iş kazaları 100 binde 12-14 civarında


İş sağlığı ve güvenliği konusunun sadece Türkiye’de değil, dünyada önemli bir sorun olduğunu belirten İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim, “İş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle dünyada her yıl 2.3 milyon insan hayatını kaybediyor. Ülkemizde maalesef iş kazaları gündem olmaya devam ediyor. Ülkelerin iş kazaları ve meslek hastalıkları oranı 100 binde işçi başına göre değerlendirilmektedir. Bu anlamda bakıldığında en iyi ülke İngiltere’dir.İngiltere’de 100 binde işçi oranı 1 seviyesindedir. Ülkemizde ise 2012 yılında 100 binde 6.2 seviyesindeydi. Ancak 2013 yılında maalesef yaşanan kazalarla bu oran tekrar yükselişe geçerek 100 binde 10’lar civarında seyrediyor.

10 yıllık bir ortalamaya baktığımızda iş kazaları oranlarımız 100 binde çalışan olarak 12-14 civarında seyretmektedir. Ülkemizde 2012 yılında müstakil bir İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çıktı. İş Kanunu’nda bazı düzenlemeler mevcuttu. 2004 yılında itibaren başlayan süreçle birlikte 2012 yılında müstakil bir iş sağlığı ve güvenliği kanunu çıktı. Bu kanun şuanda Avrupa Birliği direktiflerine uygun ve dünya standartlarında bir kanundur. Ancak iş kazaları çok olumsuz bir durumda seyretmekte, bunun indirilmesi için tüm toplumla bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de yıllık gerçekleşen kazaların 3’de biri inşaat sektöründe

Türkiye’de yıllık meydana gelen kazaların 3’te 1 oranının sadece inşaat sektöründe gerçekleştiğinin altını çizen Gerim, “İnşaat sektöründe de gerçekleşen kazaların yüzde 40’ı yüksekten düşmeden kaynaklıdır. Bunun alt açılımına baktığımızda bunun da yüzde 25’i cephe iskelelerinden düşmeden kaynaklı ölümler olarak önümüze çıktı. Biz de bunun neden kaynaklandığını araştırdık ve kurumlarla bir araya geldik ve bu projeyi gerçekleştirdik. Sahada kullanılan iskelelerin çoğu standart dışı iskelelerdir. Yapılan denetimlerde inşaat sektöründe artan denetim uygulaması başladı. Önemli sayıda kapatmalarda gerçekleşiyor. Bu kapatma neticesinde tedbirlerini alan işverenlerimizin işyerleri yine kısa bir sürede tekrar standartlara uygun açılabiliyor. Ülkemizde standartlara uygun iskele maalesef kullanılmıyor. İskelelerde aranan ve beklenen özellik ‘dikme’ diye tabir ettiğimiz inşaatın yanına kurulduğunda iskelelerde platformların düzgün atılması yani her katta yürüme yollarının olması gerekiyor. Bu ara platformların çıkışların içerden veya dışarıdan merdivenlerle sağlanması gerekiyor. İşçilerin düşmesini engellemek için ara ve ana korkulukların, yine malzemelerin düşmesini engellemek için ‘topuklu’ diye tabir edilen kısımların olması gerekiyor. Bu tedbirler alındığı takdirde bu iskelelerden herhangi bir şekilde işçimizin veya çalışanımızın düşme ihtimali neredeyse sıfırdır. Hatta oradaki işçimiz bayılsa bile ancak bulunduğu yere düşer. Dolayısıyla bu iskeleleri kullandığımızda inanıyoruz ki, ülkemizde iskelelerden kaynaklanan düşmeler çok minimum rakamlara inecektir. Torba kanunu önümüzdeki hafta Meclis’te gündeme gelecek. Bu son yaşanan kazalarla birlikte tedbirler biraz daha sıkılaşacak. Bazı cezai uygulamalar hem işveren hem de çalışanlar açısından gündeme getirilecek. Bizim arzumuz bu cezaların arttırılması değil. Ancak kazalarda iyileşmeler gerçekleşmediği sürece, buna olumlu yaklaşılmadığı sürece maalesef cezai yaptırımlar her zaman için arttırılması da gündem olarak önümüzde duruyor” diye ifade etti.

En riskliler inşaat, maden ve metal sektörü

İş kazalarındaki en riskli sektörler hakkında bilgi veren Gerim, “Kazaların 3’te 1’i inşaat sektörlerinde gerçekleşiyor. Bundan sonraki sektörler maden sektörü ile metal sektörüdür. Maden sektörün özellikle son 2 yıl içerisinde toplu ölümlü kazalarla maalesef karşı karşıya kaldık. Ama netice olarak riskli sektörler bütün dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de inşaat, maden ve metal sektörlerdir. Biz bu sektörlerle ilgili iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemleri kurulması projeleri gerçekleştirdik. Bunların çıktılarını da ülkemizde 35 ilde 3’er günlük eğitimler düzenleyerek iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerimize ve işverenlerimize anlattık. Bu çalışmalarımız arttırarak devam edecektir. İş kazalarındaki hedefimiz 100 binde 1’e indirmek. Almanya’da 1970’li yıllarda iş güvenliği kanunu gündeme gelmiş. 10 yıllık süreç içerisinde uzman kapasitelerin geliştirmişler ve iş yerlerinde iyiye doğru bir gidiş gözlemlemişler. Bu sabırlı ve kararlı bir şekilde durarak önümüzde özellikle 2023 yılını hedef alarak bu süreçte çalışan başına iş kazalarını 100 binde 4’ün altına indirmek istiyoruz. Çünkü ölümlü iş kazaları oranları Avrupa Birliği ülkelerinin ortalaması şuanda 100 binde 4 civarındadır. Biz de şu anda bunu hedefliyoruz. Daha sonra bu rakamın 100 binde bire inmesi ana hedeflerimizden bir tanesidir” açıklamasında bulundu.

Telafisi mümkün değil

Yapılan araştırmalarda iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucu dünyada yılda 2 milyonu aşkın kişinin hayatını kaybettiğini belirten Samsun Vali Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırım, “Dünya çapında yapılan istatistiklere bakıldığında iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucunda yılda 2 milyonu aşan kişi hayatını kaybediyor. Bunlardan fazlası da iş göremez hale geliyor. Bu olumsuz tablonun da işçi, işveren ve ekonomiye verdiği zararların büyüklüğü malumudur. Maddi kayıplar telafi edilebilse de, kaybedilen yaşamların telafisi mümkün olamamaktadır. Bu nedenle iş sağlığı ve güvenliği için alınacak tedbirler bir maliyet olarak değil, iş yerinin daha huzurlu, çalışanların daha mutlu ve işletmelerin daha verimli olabilmesi için bir öncelik olarak görülmelidir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: http://www.samsuntso.org.tr/haber/Guvenli-iskele-iskelede-Guvenlik-2893.htm#

Güvenli İskele İskelede Güvenlik Projesi Seminerleri-Trabzon

Güvenli İskelelerle can ve ekonomi kurtarılacak

Almanya’da yüzde 25 başarı sağlayan “Güvenli İskele, İskelede Güvenlik” Projesi Türkiye’de uygulanmaya başlandı. Trabzon’da yapılan eğitim seminerinde Cephe iskelelerinde iş kazalarını ve can kaybını önlemek amacıyla alınan önlemler sıralandı. Türk Standartları Enstitüsü belgesiz cephe iskeleleri artık kurulamayacak. Belge sahibi olmayan çalışanlarda iskeleye çıkamayacak.

Seminerde iş kazaları kaybının milli ekonominin yüzde 4 kaybına neden olduğu vurgulanarak önümüzdeki süreçte tedbirlerin sıkılaştırılacağı vurgulandı.

TRABZON DA SEMİNER

Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile birlikte düzenlenen “Güvenli İskele, İskelede Güvenlik” konulu eğitim toplantısı Trabzon’da başladı.

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu “Güvenli İskele, İskelede Güvenlik” adlı seminerin açılış konuşmalarını gerçekleştirdiler.

CEPHE İSKELELERİ İNŞAATLARDA İHTİYAÇ

TTSO Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu iş iskelelerinin imalatlarda maliyet olarak görüldüğünü anımsatarak zaman içerisinde Türkiye’nin gelişmesine paralel olarak inşaatların çok katlı olması ile birlikte iş iskeleleri ihtiyaç olduğunu kaydetti. Hacısalihoğlu, “ İnşaat sektörünün ülkemizde gelişmesi ile beraber iş iskeleleri yanı dış cephe iskeleleri bugünkü seminerimizde detaylı ile yorumlanacak. “dedi.

BATI ÜLKELERİNDEKİ UYGULAMALAR İŞ KAZALARINI AZALTIYOR


Gelişmiş ülkelere bakıldığında dış cephe iskelelerinin öneminin görülebileceğini ifade eden Hacısalihoğlu, “Türkiye’de neden bu konuya bu kadar eğilim olmuyor, diye bizler konuşuyorduk. Türkiye’de can kaybı, maddi kayıplar, iş kazaları çok fazla oluyor. Bu müktesebatları Avrupa Birliğinden alıp da ülkemizde neden bizler uygulamıyoruz, diye hep düşünüyorduk. Kazalar yaşanmaya başlandıktan sonra bu konuda gerekli kanuni düzenlemeler ülkemizde de yapılmaya başlandı. Kazalar arttıkça bu konu daha fazla önem kazandı.” şeklinde konuştu.


CEPHE İSKELE FİRMALARI ANADOLU DA YAYGINLAŞMALIDIR

Hacısalihoğlu şöyle devam etti: “ Devletimizin bir özelliği var. Önce her şeyi kendi haline bırakıyor. Yaşanan sorunları görüyor. Daha sonrasında kanuni düzenlemeler ve yönetmenlikler çıkartılıyor. Böyle bir çalışma tarzımız var. Bugün ‘Güvenli İskele, İskelede Güvenlik’ başlıklı konu bütün Türkiye’de dikkat çekmektedir. Gerçekten bizim istediğimiz iş kazalarının önlenmesi açısından iş güvenliğinin profesyoneller tarafından kurgulanması ve bu işleri yürütmesidir. Artık zorunlu hale geldi. Bununla ilgili illerde gerekli tanıtımlar yapılmak suretiyle ilgili firmaların ön plana çıkması önemsiyoruz. İş güvenliği önemli fakat gerekli imkânların şehirlerde sunulması gerekmektedir. Türkiye’de güçlü firmalarımız bu alanda çalışmalar yaptılar. Büyük kentlerde başarılı yürütülen bu çalışmalar neticesinde başlı başına bir meslek dalı ortaya çıktı. İnanıyoruz ki önümüzdeki yıllarda rekabet ile birlikte fiyat avantajları sağlanır ve Anadolu kentlerimiz de dahil olmak üzere yaygınlaşır. İnşaat üzerine gelecek maliyetler azaldıkça bu sektördeki yeniliklerin kullanımı artacaktır.

FARKINDALIK YARATILMALIDIR

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’na inşaat sektöründe kayıtlı yaklaşık iki bin firma olduğuna işaret eden Başkan M.Suat Hacısalihoğlu, aynı oranda bu tür bilgilendirme seminerlerine katılım oranının sağlanamadığını, bu kadar önemli konuda beklenilen duyarlılığın gösterilmediğini ifade etti. Hacısalihoğlu, seminerdeki bilgilerin medya aracılığı ile yaygınlaştırılarak farkındalık oluşturulmasının istenilen bilince ulaşılması açısından önem kazandığını dile getirdi.

CEHPE İSKELESİNDE STANDARTLAR İŞ KAZALARINI AZALTIR

Cephe iskelelerinin özellikle belirli standartlara getirilmesi gerektiğine dikkat çeken Başkan M.Suat Hacısalihoğlu bu konuda batı ülkelerinin standartlarının ülkemize uyumlaştırılabileceğini sözlerine ekledi. Hacısalihoğlu son söz olarak, “Batı ülkelerinin kullandığı standartlarını kullanarak ülkemizdeki iş kazalarının azaltılması açısından çok çok önemlidir. “görüşlerine yer verdi.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜR YARDIMCISI İSMAİL GERİM


İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim ise yaptığı konuşmada seminere ev sahipliği yapan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’na teşekkür etti. Gerim, Avrupa Birliği standartlarının yakın zamandan beri ülkemizde uyarlandığın, bu konuda da tüm çalışmaların tamamlandığını ve sonuçlarının ise sahada görmeyi arzu ettiklerini belirtti. İş kazaları ve meslek hastalıkları konusunu değerlendirildiğinde 2012 yılında bazı önemli gelişmeler kaydedilmesinden memnunluk duyduklarını aktardı. Bu konudaki kanunun çıkmasıyla kaza ve hastalıklarda bayağı bir azalma görüldüğünü söyledi.

İŞ KAZALARINI TÜRKİYE HAK ETMİYOR

Türkiye D-20 gelişmiş ülkeleri arasında yer aldığını bu bakımdan bazı değerlerin yüksek olmasının kabul edilebilir olmadığına dikkat çekerek, “ Bu yıl D-20 ülkelerine başkanlık yapıyoruz. Ümit ediyoruz ki iş kazaları konusunda da önemli bir azalma sağlarız. Bu Türkiye’ye yakışmıyor. Bir işi yapıyorsanız insan kaynağı çok önemli bir unsurdur. Yetiştirilen nitelikli insan gücünün uzun sürüde kazanıyoruz ve dolayısıyla bir kişinin kaybı dahi işyerini ve toplumda çok büyük sorunlar oluşturuyor. ”dedi.


İŞ KAZALARI MİLLİ EKONOMİNİN YÜZDE 4 KABINA EŞDEĞER

İş kazaları ve meslek hastalıkları kaybı dendiğinde ülkelerin gayri safi ve yurtiçi milli hasılasının yüzde 4 kaybından bahsedildiğine işaret eden Gerim, “ bu kayıp az bir rakam değildir. 2009 rakamlarına bakıldığında 36 trilyon TL’ye tekabül ediyor. Yeni para ile 36 milyar TL. Bu rakam azımsanacak bir rakam değildir. Bu geri kazanabileceğimiz bir rakamdır. Alacağımız tedbirler ile iş kazaları yüzde 90 ölçüde önlenebilir. Meslek hastalıklarında ise eğer çalışan ile o iş ortamındaki ilişkiyi tespit edebilseniz yüzde 100 tedbir almak kaydı ile başarı yakalanır. ”şeklinde konuştu.

Gerim, Bu alanda başarının sadece kanunlarla sağlanamayacağını, ülkelerin kültürlerinin de çok etkili olduğu iş kazaları ve meslek hastalıkları konusunda toplumsal bilinçlenmeye ihtiyaç duyulduğunu anımsattı.

İNŞAATLARDA ÇALIŞANLARA BELGELENDİRME ZORUNLU HALE GETİRİLDİ

Gerim, “Şu an da kabul edilmiş 105 meslek standardı var. Bugüne kadar zorunlu değildi. Yaşanan kazalar ile beraber şu anda geçen torba kanun ile beraber bu madde de geçti. Artık inşaat sektöründe çalışan her kişi meslek eğitim belgesini almak zorundadır. Artık inşaatta sıvacı, demirci, tuğlacı, betoncu iseniz ya da iskelede kuracaksanız düz işçi dahi olsanız bunun mesleki eğitim sertifikasını almak zorundasınız. Bu belgeyi bir yıl içinde almanız halinde işveren veya çalışanın cebinden bir kuruş dahi çıkmayacak. Bununla ilgili herhangi bir eğitim almasına gerek kalmıyor. Eğer bu işi biliyorsanız sınavlara giriyor ve iki hak veriliyor. Geçerse belgesi yüzde yüz devlet tarafından karşılanıyor. Geçemez ise eğitim almak zorundadır. Dolayısıyla burada bilen bilmeyen ayrılacak. Artık işyerlerinde çalışmalar belli bir standartta gelmiş olacaktır. Aynı şekilde iş kazalarını azaltmak için standartlara uygun cephe iskelesi kurulması gerekiyor. 2013 yılından itibaren inşaatlarda işveren belirlenen standartlarda cephe iskelesi kurmak zorundadır.” şeklinde konuştu.

ALMANYA DA YÜZDE 25 BAŞARI SAĞLAYAN PROJE TÜRKİYE DE UYGULANIYOR

Almanya’da “Güvenli İskele, İskelede Güvenlik” projesinin yapıldığını ve yaklaşık yüzde 25 bir iyileştirme sağlandığını kaydeden Gerim Türkiye’de uygulanan proje ile daha iyi bir başarı yakalanmasını umduğunu dile getirdi. Gerim, Türkiye’de iş kazalarında düşme oranının yüzde 40’ler seviyesinde ve aynı şekilde cephe iskelelerinde kazaların yüzde 25 oranında olduğunun tespit edildiğini aktardı. Bu konuda Türk standartları Enstitüsü, Çevre ve Şehircilik bakanlığı ile bir araya gelindiğini, bugüne kadar iskeleler ile yapılamayan belgelendirmenin bir standardının oluşturulduğunu söyledi.

CEPHE İSKELESİ ÜRETİCİSİ 50 FİRMA TSE’YE BELGELENDİRME BAŞVURUSU YAPTI

Şu anda 50 civarında firmanın Türk Standartları Enstitüsü’ne belgelendirme müracaatı yaptığını anımsatan Gerim, “Bunların 7-8’i belge almak üzeredir. Arkasından diğerleri de belgelendirilecektir. Dolayısıyla bu standartları oturttuğumuz zaman inanıyoruz ki Türkiye’de özellikle bu cephe iskeleleri konusundaki kazalar çok önemli miktarda azalmış olacaktır. İnsanımıza yakışan, çalışanımıza yakışan ve o işi sürdüreli bilir hale getirebileceğimize inanıyorum.

İşyerlerinde iş kazalarının olmaması halinde işsizlik sigortasından belirli bir oranda destek sağlanmasının öngörüldüğünü kaydeden İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim aynı şekilde çok tehlikeli ve tehlikeli sınıftaki işyerlerinde 1-9 çalışan var ise oradaki iş güvenliği ile ilgili maliyetleri yine kısa vadede sigorta pirim fonlarından işverene geri ödendiğini anımsattı.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılan eğitim seminerin açılış konuşmalarının ardından Türkiye’nin kanayan yarası işçi sağlığı konusunda gerekli tedbirlerin alınması konusunda bilimsel uyarılar yapıldı. Önleyici tedbirler gündeme getirildi. Seminerde İnşaatlarda Denetim ve İdari yaptırımlar, Ülkemizde Cephe İskeleleri ile ilgili Mevzuat ve standartlar, Cephe iskelelerinin Ürün ve Belgelendirilmesi ile Muayene ve Gözetim, Cephe İskele Projesi Ne zaman verilir?, Cephe iskelelerinin Kurulum ve Söküm Aşamalarında Güvenli Çalışma Yöntemleri, Cephe İskelelerini Kimler Kurmalıdır?, ve Yüksek Yapılan Çalışmalarda Kişisel Koruyucu Donanımlarının Önemi gibi konu başlıkları ile alındı. Daha sonra seminerde soru yanıt bölümüne geçildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İş Teftiş Kurulu başkanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, Türk Standartları Enstitüsü, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren sendikası seminerdeki sunumları gerçekleştirerek katılımcıların bilgilendirdiler.

Kaynak: http://www.ttso.org.tr/mobile/detay.php?id=4254#

Güvenli İskele İskelede Güvenlik Projesi Seminerleri-Ankara

Bezci: “işçilerimiz maalesef bilinçli değil” “Türkiye’de her gün 160 iş kazası meydana geliyor”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, TOBB ve ATO’nun birlikte düzenlediği “Güvenli İskele, İskelede Güvenlik” semineri ATO meclis salonu’nda yapıldı.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, inşaat iskelesinde yaptığı konuşmada Türkiye’de iş güvenliği konusunu anlattı ve “İşçilerimiz maalesef bilinçli değil. İşçimize ‘baret tak’ diyoruz, takıyor, arkamızı döndüğümüz an çıkarıyor” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) ortaklaşa düzenlediği “Güvenli İskele, İskelede Güvenlik Projesi Eğitim Semineri” ATO Meclis Salonu’nda yapıldı. Seminer, iskele şeklinde tasarlanan kürsüde gerçekleştirildi. Seminerin açılışında konuşan ATO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, Türkiye’nin ölümlü iş kazalarında ilk sıralarda yer aldığını söyledi. Türkiye’de her gün 160 iş kazası meydana geldiğini kaydeden Bezci, 2013 yılında bin 235 kişinin iş kazalarında hayatını kaybettiğini bildirdi. İş kazalarının sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın sorunu olduğunu vurgulayan Bezci, dünya genelinde yılda 300 milyona yakın iş kazası meydana geldiğini ve her gün 6 bin insanın öldüğünü belirtti.

İŞÇİLERİMİZ MAALESEF BİLİNÇLİ DEĞİL

İş kazalarının önlenmesinde duyarlı işveren ve iyi yetişmiş işçinin önemine de dikkati çeken Bezci, şöyle konuştu:

“İşçilerimiz maalesef bilinçli değil. ‘Baret tak’ diyoruz takıyor, arkanızı döndüğünüz an çıkarıyor. Denetleme yaparken yalnızca patronları değil işçileri de denetleyin. ‘Emniyet kemeri takın’ diyoruz takmıyorlar. Ceza kesiyoruz, yine takmıyorlar. Bu çok önemli bir konu. İşçilerimizin de bilinçlenmesi gerekiyor.”

Araştırmalara göre en çok yüksekte yapılan çalışmalar sırasında kaza olduğunu belirten Bezci, iş kazalarının en aza indirilmesi, çalışanların sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışması için işçinin de işverenin de eğitilmesinin şart olduğuna dikkati çekti. Bezci, “Bir ülkede iş güvenliği varsa orada sağlık ve mutluluk vardır. İş güvenliği yoksa can kaybı, sakatlık, hastalık, para ve zaman kaybı vardır. İş güvenliği her şeyden önce gelir” diye konuştu.

ÇALIŞMA BAKANINA TEŞEKKÜR

İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yasası’nın Cuma günü Meclis’ten geçtiğini hatırlatan Bezci, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e 1 milyon 300 bin Bağ-Kur’luya borcunu dondurma imkanı da sağlayan bu yasayı çıkartması nedeniyle teşekkür etti. Bezci, “Yasa işçilerimizin güvenli bir şekilde çalışmasını sağlarken işverenlerimizin de nefes almasını sağlayacak oksijen çadırı olmuştur” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Serhat Ayrım da konuşmasında, ölümlü iş kazalarının en çok yaşandığı sektörün yapı sektörü olduğunu söyledi. Ayrım, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun verilerine göre, 2013 yılında gerçekleşen 37 bin 807 iş kazasından 6 bin 215’inin, bin 215 ölümlü iş kazasından da 416’sının yapı sektöründe meydana geldiğine dikkati çekti. Denetimler hakkında da bilgi veren Ayrım, 2015 yılında 3 bin 500 teftiş yapılacağını kaydetti. İskele güvenliği konusunda çeşitli illerde seminerler düzenlediklerini anlatan Ayrım, 2015 ve 2016 yıllarında 15 ilde bilgilendirme semineri yapmayı planladıklarını bildirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer ise güvenliğin evde, okulda, işyerlerinde ve taşıtlarda hiç unutulmaması gereken bir kavram olduğunu söyledi. İlk önce evlerde güvenliğe dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Özer, “İstatistiklere bakıldığında ev kazalarının haddi hesabı yok” diye konuştu. Her yıl 60 kişinin iskelelerin güvenli olmamasından dolayı öldüğüne dikkati çeken Özer, “Güvenli İskele, İskelede Güvenlik Projesi”nin bir benzerinin Almanya’da uygulandığını ve iskele kazalarının yüzde 26 oranında azaldığını söyledi. Özer, “Bir insanı kurtarmak bütün insanlığı kurtarmak gibidir. Almanya’nın yakaladığı yüzde 26’yı umarım biz de yakalarız” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından inşaatlarda denetim ve idari yaptırımlar, cephe iskeleleri ile ilgili mevzuat ve standartlar, cephe iskeleleri ürün belgelendirilmesi, muayene ve gözetim, cephe iskelelerinin kurulum ve söküm aşamalarında güvenli çalışma yöntemleri, yüksekte yapılan çalışmalarda kişisel koruyucu donanımların önemi konularında bilgiler verildi.

İSKELEDEN KÜRSÜ KURULDU

Eğitim seminerinde iskele şeklinde tasarlanmış konuşma kürsüsü dikkati çekti. Kürsüyü beğenen Bezci, “Gençliğimde iskeleye çok çıkardım ama böyle değil, kalastan iskeleye çıkardım. Bu gayet şık olmuş” diye konuştu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer ise iskele şeklindeki kürsüyü kurarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kaynak: http://www.atonet.org.tr/yeni/index.php?p=3286&l=1

Güvenli İskele İskelede Güvenlik Projesi Seminerleri-Denizli

DTO’dan "Güvenli İskele, İskelede Güvenlik" Semineri

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde yürütülen ‘Güvenli iskele, İskelede Güvenlik Projesi’ semineri, Denizli EGS Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde yürütülen "Güvenli İskele, İskelede Güvenlik Projesi" semineri, Denizli EGS Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Denizli Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde yapılan seminere ÇSGB İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Feridun Giresun, Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Özkan Haybat ve çok sayıda davetli katıldı.


Seminerin açılışında konuşan Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Özkan Haybat, "İnşaat sektöründe yürütülen çalışmalar ve buna bağlı olarak meydana gelen kazalara baktığımızda, çalışanların sağlık ve güvenliğine yönelik olarak en büyük tehdidi yüksekte yapılan çalışmaların oluşturduğunu gözlemliyoruz. Bu bağlamda; kullanılan ekipmanların temini, tesisi ve montajı, sökümü sırasında yapılan hataların yanı sıra, çalışma anında ekipmanlar üzerinde yapılan değişiklikler, özdenetim
noksanlığı gibi nedenlerle çalışanlarımızın düşme riskiyle karşılaştıkları yaşanan bir gerçektir. İskeleden düşmeler bu alandaki kazaların başında yer gelmektedir. Ülkemizde inşaat sektörünün önem arz ettiği bir il olan Denizli için bugünkü bilgilendirme toplantısı ve anlatılacak konuları önemli bulduğumuzu ayrıca belirtmek istiyorum" dedi

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim ise yaptığı konuşmada, mesleki eğitimin önemine vurgu yaparak şunları söyledi:

"Sahalarda mesleki eğitim almamış çok sayıda çalışan var. Mesleki eğitim oranlarımız, Avrupa ülkelerinin çok aşağısındadır. Dolayısıyla da çalışanlarımız, sahada uygulamalar sırasında işi öğrenmeye çalışıyor. Nitelikli işler için işverenlerimiz hassas ancak inşaat sektörü biraz daha beden gücüne dayalı olduğu için kolay yapılabilir olarak değerlendiriliyor ve gelişen inşaat sektörüne her geçen gün niteliksiz çalışanlar dahil oluyor.
Kazaların ana nedenlerinden birinin de niteliksiz çalışanlar olduğunu gözlemedik. Bunları kazaları önlemek için en son ‘Torba Kanun’da mesleki eğitim zorunluluğu getirildi." Konuşmaların ardından seminer, sunum ve bilgilendirmelerle devam etti.
Sosyal Medya

Etkinlik Takvimi