Türkiye, Anadolu yarım adası ile Asya kıtasının batısına, Trakya bölgesi ile Avrupa kıtasına uzanan, iki kıta üzerine kurulu bir devlettir. Coğrafi yerleşimi gereği Anadolu toprakları tarih boyunca hep gözde olduğu ve birçok büyük uygarlığın da doğduğu yer olmuştur. Üç kıtaya olan kara bağlantısı ve üç yanının denizler ile çevrili olması nedeni ile Anadolu aynı zamanda önemli bir ticaret merkezi olarak tanınmıştır.

Türkiye Hakkında Pratik Bilgiler

Resmi Dil

Türkiye’nin resmi dili Türkçe’dir.

Para Birimi

Türk Lirası (TL) geçerli resmi para birimidir. Yabancı ülke paraları, bankalar, yetkili döviz büroları, havaalanları, büyük oteller ve bazı büyük alışveriş merkezlerinde kambiyo edilebilir.

Bahşiş

Oteller, restoranlar, hamamlar, berber ve kuaförler gibi birçok işletmede genel bahşiş oranı toplam ödemenin %5-%15’i kadardır.

Kredi Kartları

American Express, Diners, Master card, Euro Card ve Visa gibi belli başlı kredi kartları tüm büüyk otel, araç kiralama şirketleri ve büyük mağazalarda geçerlidir. Ancak taksiler, bazı lokanta ve kafelerde ödeme yapmak için nakit bulundurmanız tavsiye edilir.

Seyahat Çekleri

İstanbul’da seyahat çekleri genel olarak kabul edilmemektedir.

İklim

Mayıs ayı için İstanbul’da ortalama sıcaklık 15,5°C dir.

Elektrik

Türkiye’de evler ve oteller için voltaj, 220 Volt 50 Herts’lik alternatif akım olup oteller ve diğer mekanlarda prizler iki yuvarlak uzantılı Avrupa standardında fişlere uygundur.

Su

Musluk suyu genellikle içmek için uygundur ancak klor içerdiğinden otellerden detaylı bilgi alınması tavsiye edilir.

Pasaport ve Vize

Türkiye Cumhuriyeti’ne gelen tüm ziyaretçilerin geçerli bir pasaport ve vizeye sahip olmaları gerekmektedir. Türkiye’nin özel anlaşması olan ülkelerden gelen ve gidiş-dönüş bileti olan ziyaretçiler için vize şartı aranmayabilir ve anlaşmaların içeriğine bağlı olarak Türkiye’de vizesiz 30 ile 0 gün arasında konaklayabilrileri Detaylı bilgi için litfen Dışişleri bakanlığı’nın internet sitesini ziyaret ediniz. (http://www.mfa.gov.tr)

Sigorta

Katılımcılara ülkelerinden ayrılmadan önce gerekli tüm seyahat ve sağlık sigortalarını yaptırmaları önerilir. Katılımcılar Kongre süresince herhangi bir sigorta kapsamında olmayacakları gibi katılımcıların başına gelebilecek herhangi bir kazada Organizasyon Komitesinin hiçbir sorumluluğu bulunmammaktadır.

Zaman Dilimi

Türkiye’nin yerel saati, Greenwich milletlerarası saat ayarının 2 saat önündedir. (GMT+2).

İsteğe Bağlı Vergi İadesi

Bazı gümrüksüz satış noktalarında yabancı turistler için %10 KDV indirimi uygulanmaktadır. Bu indirimden faydalanmak için ülkeden ayrılmadan önce Atatürk Havalimanı’ndaki gümrük noktasına alınan mallar ve faturaları ile başvurmak gerekmektedir.

İstanbul 12 milyonu aşan nüfusu ile Türkiye’nin en büyük, dünyanın da 4. Büyük kentidir. Ülkenin kuzey batısında, İstanbul Boğazı’nın iki yanına kurulmuş olan şehir doğal bir liman olan Haliç Boğazına da ev sahipliği yapmaktadır Hem Avrupa (Trakya) hem de Asya’ya (Anadolu) uzanan şehir dünya üzerinde aynı anda iki kıta üzerinde kurulu olan tek metropoldür. Bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapmış, günümüzde ise Türkiye’nin kültürel, ticari ve tarihi olarak kalbinin attığı yerdir. İstanbul’un güzelliği antik-modern, Asya-Avrupa, mistik-dünyevi zıtlıkları bir arada bulundurmasında yatar. Ev sahipliği yaptığı sayısız müze, ibadethane ve pazar yerleri İstanbul’un tarihindeki çeşitliliği gözler önüne sermektedir.